Alüminyum Kablolar

Alüminyum Kablolar

Kablolar, elektriği veya elektron akışını iletmek için kullanılan iletkenlerdir. Hem manyetik hem de manyetik olmayan metaller iletkendir, ancak manyetik olmayan metaller en iyisi olarak kabul edilir. Bu amaçla endüstrilerde birçok metal kullanılmaktadır ancak en çok kullanılan metaller alüminyum ve bakırdır. Hem alüminyum kablolar hem de bakır kablolar çok uzun süredir kullanılmaktadır ve her ikisi de farklı özelliklere sahiptir.

Alüminyum Kablo Özelliği Nedir?

Alüminyum kablo ve bakır kablo arasındaki temel fark, her ikisinin de farklı özelliklere sahip olmasıdır ve bunun nedeni kendi metalleridir. Farklı ağırlık, maliyet, iletkenlik, çekme, renk, sıcaklık direnci ve daha birçok özelliğe sahiptir. Alüminyum kablolar bakır olanlara göre çok daha ucuzdur, iletkenliği daha azdır, daha hafiftir ve koroziftir.

Alüminyum kablo daha ekonomik, daha hafif olduğundan bu durum onun kullanımını arttırmaktadır. Alüminyum kablo aşındırıcı özelliğinden dolayı her yerde kullanılamayabilir. Bu yüzden alüminyum kabloyu doğru yerde kullanmak önem arz eder. Bakır kablo yapısından ötürü daha fazla yerde, hatta yüksek sıcaklıklarda bile kullanılabilir, ancak sahip olduğu tek dezavantajı fiyatı ve ağırlığıdır.

Alüminyum Kablolar Neden Avantajlı

Alüminyum kablolar pek çok avantajı beraberinde getirir. Bunlardan bazıları:

  • Hafiflik: Alüminyum kablonun ana avantajlarından biri, üretim maliyetlerini azaltan 2,7 g/cm3 kadar hafif olmalarıdır. Bu aynı zamanda daha az gürültüye neden olan ve konfor seviyesini artıran araçlarda kullanılmasına da yardımcı olur.
  • Geçirimsiz: Alüminyum kokusuz ve geçirimsizdir, bu da onu yenilebilir ve hassas şeylerin ambalajlanması için en iyi hale getirir.
  • Manyetik Olmayan Metal: Manyetik olmayan metaller genellikle en iyi iletken olarak kabul edilir ve alüminyum da bu metallerden biridir.
  • Yeniden kullanım: Alüminyum, geri dönüştürülen ve birçok kez yeniden kullanılabilen bir metaldir.

Alüminyum Kablo ve Bakır Kablo Arasındaki Farklar

  • Alüminyum kablo alüminyumdan, bakır kablo ise bakırdan yapılmıştır. Bu nedenle her ikisi de kendi metallerinin farklı özelliklerine sahiptir.
  • Alüminyum kablo nispeten daha az iletkendir (bakırın sadece %60'ı), oysa bakır kabloların iletkenliği daha yüksektir.
  • Alüminyum kablolar daha hafiftir ve taşıması kolaydır, oysa bakır kablolar daha ağırdır ve taşınması zordur.
  • Alüminyum kablo yüksek sıcaklıkta genleşme ve düşük sıcaklıkta büzülme özelliğine sahipken, bakır kabloda böyle bir değişiklik olmaz.