Eae Kanal Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Eae Kanal Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ev, iş yeri, okul, hastane, iş merkezi, otel, AVM ve benzeri birçok alanda kullanılan Eae kanal, kabloları düzenleyen bir sistemdir. Kablo kanalları roll forming denilen yöntemle üretilir. Standart ya da isteğe bağlı sipariş üzerine üretilen kablo kanaları, 3 metreden 6 metreye kadar uzatılabilen yapıya sahiptir. Eae kanal, düzenli görüntüye hizmet eden bir sistemdir. Kabloların daha organize olmasını sağlar, estetik görünüm kazandırır. Sıva üstü bir uygulama olduğı için dekoratif yönüne özen gösterilmiştir. Eae kanal ile evlerde ve bina içlerinde güvenli tesisat kurmak mümkündür. Kablo kanalları tesisat sistemlerinin güvenliğini yükseltir, sabit kalmasına yardımcı olur. Örneğin, müzik sınıfında müzik aletlerinin kablolarını eae kanal ile derlemek, kablo yığınını ortadan kaldırmak mümkündür. Eae kanalları bilgisayar sınıflarında, ofislerde, müzik salonlarında, sinema – tiyatro gibi kültürel alanlarda ve aslında kablo yığınlarının bulunduğu her alanda kullanılır. Eae kanallarının en büyük avantajı isteğe bağlı olarak şekillendirilebilmesidir. Boyu, eni ayarlanabilir, bu sayede işlevsellik artırılır. Kablo kanalları, parça eksilterek ya da eklenerek istenilen ölçüye ulaştırılabilir.

Eae kanal özellikleri

  • Eae kanallar, farklı özellikleri sebebiyle farklı serilerle imal edilir. Otomasyon sistemlerinde üretilir.
  • Eae kanallar kullanım alanına göre üretilebilir. Örneğin ağır alanlarda kullanılacaksa uçları geçmeli sisteme sahip kanallar üretilir.
  • Kanallar paslanmaz çelik ve galvaniz boya seçeneklerine sahiptir.
  • Zayıf ve güçlü akımlarda kullanılır. Montajı kolaydır. Kullanımı güvenlidir.
  • Eae kanal yapısı, telefon kabloları için önem taşıdığından performans kalitesi yüksektir.

Kablo kanalları tel, merdiven kablo delikli ve deliksiz türlere sahiptir. Delikli kablo kanalları kabloların hava almasını sağlar. Ortalama ısılarda kullanılır. Deliksiz kablo kanalları ise kablo koruması sağlar. Yüksek ısının sorun olmaması halinde kullanılır. Merdiven kablo kanalları, tasarım olarak merdivene benzer, ısı yüksekliğinde kullanılır. Tel kablo kanalları hafif, ince ve çok sayıda kablonun söz konusu olduğu tesisat sistemlerinde tercih edilir. Özellikle hijyen gerektiren durumlarda tel kanal tercih edilir. Kablo kanalı türleri, dikkatli seçim yapmayı gerektirir. Kullanım alanı, riskler, güvenlik unsurları göz önünde bulundurulmalıdır. Yapının ihtiyacına en uygun kanal tercih edilmelidir.