Enerji Kablosu

Enerji Kablosu

Enerji kablosu, teknolojinin ve elektronik cihazların olduğu her alanda aktif kullanılan bir üründür. Elektronik cihazlarının çalışmasında rol üstlenen enerji kabloları, enerjinin ve sinyallerin taşınmasını sağlayan demirbaş malzemedir. Ev, iş yeri, otel, restoran, hastane, okul ve akla gelebilecek tüm yapılarda enerji kabloları kullanılıyor. Bu kablolar, malzeme açısından kaliteli ve gelişmiş yapıya sahiptir. Enerjinin iletilebilmesin sağlayan kablo, birçok malzemeden yapılır ancak günümüzde en yoğun kullanılan malzeme bakırdır.

Enerji kabloları için iyi malzeme, kötü malzeme ayrımı vardır. Kötü malzemeden imal edilmiş enerji kablosunun işlevi yetersizdir, ömrü kısadır. Bu konuda nitelikli, bilinçli alışveriş yapmak, kaliteli malzemeye sahip enerji kablosu çeşitleri almak önemlidir. Enerji kayıplarının yaşanmasındaki temel sebeplerden biri kablolardır. Kötü kablolar enerji tasarrufunu önler, enerji iletimini randımanlı gerçekleştirmez. İşbu sebeple enerji kablosunda kalite her zaman aranılan özelliktir.

Enerji Kablosu Çeşitleri Nelerdir?

Enerji kabloları iletkenliklerine göre çeşitlere ayrılır. Enerji kablosu farklı malzemelerle elde edilerek maliyet düşürülmeye, işlevsellik artırılmaya çalışılır. İletkenliğe göre enerji kablosu çeşitleri bakır ve alüminyumdur.

  • Bakır iletkenli kablo: Elektrik direkleri, ev elektrik hattı kurulumunda bakır iletken kullanılır. Bakır işlevsel bir iletkenliğe sahiptir. Yumuşak olması açısından ise ideal kablo hizmeti verir.
  • HFFR yalıtkan enerji kablosu: Yangın alevlerine karşı dayanıklı kablolardır. Hastane, okul, otel ve benzeri büyük alanlarda kulanılır. Çevreyle uyumludur.
  • Alüminyum iletkenli kablo: Voltajın düşük olduğu alanlarda alüminyum enerji kablosu kullanılır. Bu kablolar ısınmayı engeller. Ancak bakır kablolara göre dayanıklılığı daha zayıftır.

Yalıtkan tipi enerji kablosu çeşitleri ise şöyledir;

  • HFFR yalıtkan enerji kablosu: Yangın alevlerine karşı dayanıklı kablolardır. Hastane, okul, otel ve benzeri büyük alanlarda kulanılır. Çevreyle uyumludur.
  • Termoset yalıtkan enerji kablosu: Yüksek ısıya dayanıklı kablolardır. Isının seviyesine göre değişen bu kablolar, maliyeti yüksek kablolardır.
  • Termoplastik yalıtkan enerji kablosu: Yüksek ısıya dayanıklı malzemeden üretilirler. Yüksek enerji geçişlerinde belli seviyelere kadar ısınır.

Enerji Kablo Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Enerji kablosu seçiminde kullanım alanına dikkat edilmelidir. Kullanım alanına göre farklı malzemelerden ya da farklı özelliklere sahip kablo çeşitleri vardır. Örneğin, hastane, otel gibi yoğun kullanılan alanlarda ihtiyaç duyulan kabloyla evlerdeki kablo ihtiyacı farklıdır. Yangın riskinin yüksek olduğu yerlerde yine kablo çeşitliliği söz konusudur. Kullanım alanı, kullanım sıklığı ve çevreye duyarlılık kapsamında kablo seçilmelidir.