Yüksek Tavan Armatürü

Yüksek Tavan Armatürü

Yüksek tavan armatürü genellikle 5 – 6 metre yükseklikten daha fazla yüksekliğe sahip olan alanlarda tercih edilmektedir. Nitelikli şekilde aydınlatmanın sağlanabilmesi adına bu tip armatürler, daha düşük enerji ile daha yüksek ışık sağlayabilecek şekilde dizayn edilmişlerdir ve özellikle de sanayi ya da büyük yapı marketleri gibi alanlarda bu tip aydınlatma sistemlerini sıklıkla görmek mümkündür. ışığı doğru şekilde odaklayabilmek adına alüminyum reflektörler ve özel lensler kullanılarak bu alanların iyi şekilde aydınlatılabilmesi sağlanmaktadır.

Yüksek Tavan Armatürü Seçimi Nasıl Olmalı?

Tavanın yüksekliğine ve alanın genişliğine göre armatür seçimi yapılmalıdır. Genellikle 5 metreye kadar olan alanlarda düşük tavan armatürleri tercih edilir ancak 5 – 6 metre yükseklikten fazla yüksekliğe sahip olan tavanlarda yüksek tavan armatürü seçilir ve bu sayede geniş alanların yüksek tavanlara sahip olduğu durumlarda iyi şekilde aydınlatma daha düşük enerji ile sağlanabilmektedir.

Yüksek tavanlarda düşük tavan armatürü kullanmak, daha az ışıklandırma sunar ve buna ek olarak iyi şekilde aydınlatma sağlamak adına da daha fazla enerji kullanımı söz konusu hale gelir. Yüksek tavan armatürü ise bu tip alanlarda daha verimli şekilde iyi bir aydınlatma olanağı sunar. Armatür seçimi sırasında da tavanın yüksekliği ile alanın genişliğine dikkat etmek, armatürün enerji harcamasını hesaba katmak ve hangi alanı nasıl aydınlatacağınıza göre armatürün yansıtma verimliliğine dikkat etmek şarttır.

Yüksek Tavan Armatürü Neden Önemlidir?

Çeşitli alanlarda tavan armatürü tercih ederken özellikle de alanın genişliği ve tavanın yüksekliği hesaba katılmadığında hem aydınlatma verimli olmayabilir hem de yüksek enerji harcaması nedeniyle daha yüksek enerji harcaması yapılması söz konusu hale gelebilir.

Durum böyle olduğunda tavan armatürünü doğru şekilde seçmemek hem alanın iyi şekilde aydınlatılmamasına hem de armatürün yanlış seçiminden kaynaklı şekilde alanın daha yüksek enerji harcaması ile aydınlatılmasına yol açar. Buna engel olmak adına herhangi bir alan için tercih edilecek olan armatürü alana uygun şekilde seçilmesi son derece önemlidir. Tavan armatürü seçerken enerji verimliliği en önemli noktalardan biridir ancak alanın iyi şekilde aydınlatılabilmesi için de armatürün özelliklerine ve aydınlatma olanağına dikkat etmek şarttır.