Zayıf Akım Kablosu

Zayıf Akım Kablosu

Zayıf akım kablosu, düşük voltajlı gerçek ses, akım, ağ, video, telefon hatları vb. anlamına gelir. Zayıf akım voltajı genel olarak 36V'un altındadır. Genellikle evde bulunan elektronik eşyaların sinyal iletimi, TV'lerin, bilgisayarların, ses ekipmanlarının, telefonların, sinyal girişi ve çıkışı gibi düzeneklerde zayıf akım kablosu kullanılmaktadır.

Zayıf Akım Kablosunun Farkı

Zayıf elektrik ve güçlü elektrik konseptlerini ayırt etmek çok kolay fakat uygulama yöntemlerinde bire bir değillerdir. Güçlü akım kablosu esasen bir tür güç kaynağı olan makineleri çalıştırmak için kullanılır. Zayıf akım kablosu ise esasen bir sinyal gücü olan sinyali iletmek içindir. Ayrı uygulama yöntemine göre ayrı elektrik enerjisi kullanılmaktadır. Tabi ayrı elektrik enerji türü ayrı kablo gerektirmektedir.

Zayıf elektrik için, güçsüz akım kablosu kullanılması uygun olur. Güçlü elektrik için ise güçlü elektrik kablosu kullanılması uygun olur. Zayıf akımlardaki sinyallerin bütünlüğünü korumak ve öteki güç kaynaklarından etkilenmemesi adına özel olarak üretilen kabloları seçmek gerekmektedir. Böyle iletim görevleri bozulmadan tamamlanabilir.

Zayıf Akım Kablosu Bileşimi

Zayıf kablolar ve teller, genel olarak güvenlik, iletişim ve elektrikli ekipmanlar için uyguladığımız bazı zayıf akım iletim kablosunu ifade etmektedir. Adlandırma da bazı malzemelerin isimlerine, yapının tanımlama sırasına göre olur.

Zayıf akım kablosu bileşimi, yalıtım, iç iletken, içten dışa ve dış iletken kılıfın birleşimidir. Bunların arasından iç iletken, sinyallerin iletimi üzerinde çok büyük etkisi var. Ayrıca dayanıklıdır. Dış iletken ise ekranlama da kullanmak için bir döngü iletkeni olarak bilinir.

Ayrıca ek olaraktan da bazı kablo çeşitleri kodlarının ilgi anlamları da bulunmaktadır. Örnek olarak bir çok zayıf akım kablosu, dış yüzey olarak çoğunlukla elektronik cihazlarda kullanılabilen biraz polivinil klorür içerir, blendajlı bir kablo özelliği taşır. Güç dağıtımında kullanılan cihazların bir kaçı sinyal iletimi ve sayaç ölçümü için kullanılmaktadır.

Ancak her güçsüz akım kablolarının ayrı olduğunu bilmeniz gerekir. Bazısı video iletim hattında kullanılır. İzolasyon polietilenden malzemesinden yapılır. Kimisi ise radyo frekansı iletim hattında kullanılmaktadır. Yalıtım ve fiziksel köpürme sırasında dayanıklıdır. TV kablosu şeklinde de kullanılabilir. Bundan dolayı her zayıf akım kablosuna ilişkin ayrı anlamlarını ve kablonun ne amaçla kullanıldığını bilmelisiniz.