Enerji Kablosu

Enerji Kablosu

Enerji kabloları sabit ve hareketli montaj özelliği bulunan kablolardır. Binaların elektrik tesisatları başta olmak üzere elektrikli cihazlarda, sıva altı ve üstünde, toprak altında gibi alanlarda geniş bir kullanım alanı bulunur.

Sabit ve hareketli montaja sahip olan enerji kabloları aynı zamanda tek ya da çok damarlı olarak da üretilmektedir. İletkenlik özelliklerine göre de bakır ve alüminyum tipleri sıklıkla kullanılırken bakır iletkenli olarak daha yaygın bir kullanım alanına sahiptir.

Yalıtkanlık Özelliklerine Göre Enerji Kabloları

Elektrik enerjisinin iletilmesi amacıyla kullanılan enerji kabloları yalıtım tipi ve gerilim sınıfına göre çeşitlendirilirler. Yalıtım tipine göre olan enerji kabloları thermoplastik, termoset ve elastomerler olarak üç gruba ayrılır. Özellikle ıslak ve nemli bölgelerde kesinlikle yalıtım özellikli olan enerji kabloları tercih edilmelidir.

  • Termoplastik Yalıtkanlı Enerji Kabloları

Çok yüksek sıcaklıklara dayanabilecek olan plastikler kullanılarak üretilen bir enerji kablosudur. Enerji kablosu içerisinden geçen enerji iletkeni ısıtsa da yalıtkan olan malzeme sayesinde sıcaklığa dayanabilme performansı sergiler.

  • Termoset Yalıtkanlı Enerji Kabloları

Yüksek sıcaklıklara dayanabilen enerji kablosudur. Diğer kablolara göre biraz daha maliyetli bir piyasası bulunur.

  • HFFR Yalıtkanlı Enerji Kabloları

Yangınlara karşı dayanıklı olma özelliği bulunan enerji kabloları özellikle otel, okul gibi toplu alanlarda tercih edilmektedir. Bazı alanlarda kullanılması zorunlu olan kablolar hiçbir şekilde çevreye zararlı değildir.

İletken Tiplerine Göre Enerji Kabloları

Enerji kabloları farklı maddelerden yapılmasından dolayı çok daha iyi iletimi sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Enerjiyi en iyi ileten madde bakır olması ve diğer iletkenlerden daha ucuz olmasından daha sık tercih edilmektedir.

  • Bakır İletkenli Enerji Kabloları

Diğer iletkenlere göre daha ucuz, daha sıkı ve daha yumuşak bir işlev sağlamaktadır. Günümüzde elektrik direklerinden, evdeki elektrik hatlarına kadar birçok alanda bakır iletkenli enerji kabloları tercih edilmektedir.

  • Alüminyum İletkenli Enerji Kabloları

Alüminyum iletkenli enerji kabloları voltajın az olması ve ısınmanın engellenmesi amacıyla kullanılır. Bakır iletkenli kablolara nazaran daha az dayanıklı olmasından dolayı daha az tercih edilmektedir. Kısa süreli enerji transferleri için tercih edilen bir enerji kablosudur.