Yangın Kablosu

Yangın Kablosu

İnsan hayatında birçok farklı tehlike karşısına çıkabilir. Bu tehlikelerden en sık karşılaşılanlardan bir tanesi yangınlardır. Yangın sebebi ile ciddi maddi kayıpların yanı sıra sağlık problemleri ile karşılaşmak mümkündür. Yapılan binalar içerisinde yangına yol açabilecek bütün ayrıntılar güvenlik önlemleri ile önlenmelidir. Aksi takdirde oluşacak küçük bir yangının kullanılan malzemelerle daha büyük hale gelmesi karşımıza çıkabilir. Bu sebeple yangını engelleyecek şekilde yangın kablosu kullanılması binalarda oldukça önemli bir faktördür.

Çıkan herhangi bir yangının yayılmasını engelleyecek yangın kablosu kullanılması büyük felaketlerin önlenmesi için çok önemlidir. Özellikle binaların elektrik sistemleri döşenirken kablolar duvarların altında kalmaktadır.

Bu yüzden yangın kabloları ile ilgili kararı en başta vermek ve bina yapımını buna göre ayarlamak çok önemlidir. İlk başta yangın kablosunun herhangi bir yangın durumunda çok önemsiz olduğu düşünülse bile tecrübe edilen pek çok yangın felaketinde bu kabloların çok önemli bir etken olduğunu herkes görmüştür.

Yangın Kablosu Nerede Kullanılır?

Yangın kablolarının özellikleri yangın sırasında yangını tetikleme yiyecek hatta önleyecek nitelikte olmalıdır. PVC kablolar, PE kablolar, halojensiz ve düşük duman yoğunluğu olan kablolar ve yangına dayanıklı malzemeler kullanılmaktadır. Saymış olduğumuz yangın kabloları içerisinde en çok PVS kaplamalar kullanılıyor. PVS kaplamalar uygun fiyatlı olduğu için pek çok alanda tercih edilmektedir.

Fakat özellikle yangın tehlikesinin yüksek olduğu yerlerde daha dayanıklı kablo malzemelerinin kullanılması gerektiğini söyleyebiliriz. Yangın kablolarında özellikle yanma sırasında zehirli gazı yaymayacak kabloların kullanılması çok önemlidir. Çünkü yangın sırasında insanlar tahliye edilirken zehirli gazları soluması farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bununla engelleyecek yangın kablosu kullanılması da özellikle insanların yaşamış olduğu alanlarda çok önemlidir.

Yangın Kablosu Fiyatları

Yangın kablosu fiyatları ise kullanılacak olan malzemelere göre ve yangın kablosunun miktarına göre değişiklik gösterebilir. Unutmamak gerekir ki güvenlik insan sağlığı için oldukça önemlidir. Bu yüzden günlük hayatta karşımıza çıkabilecek yangın durumlarını önleyecek şekilde yüksek kalitede malzeme kullanılması gerekmektedir. Sizler de herhangi bir alanda yangın kablosu ile ilgili araştırma yaparsanız / internet sitesini ziyaret ederek istediğiniz yangın kablolarına ve özelliklerine ulaşabilirsiniz.