Yangın Kablosu

Yangın Kablosu

Yangın kablosu yangın ihbar sistemlerinde kullanılan bir kablodur. Yangın sistemlerin doğru ve etkin bir şekilde çalışması için kullanılır. Bu kabloların genel özellikleri ateşe dayanıklı olması ve elektrik iletiminde herhangi bir sorun oluşturmamasıdır. Elektrik iletiminden başka amaçla kullanılamayan bir kablo sistemidir.

Yangın Kablolarının Özellikleri

Yangın kabloları genel olarak yangın ihbar sistemlerinde ve büyük binaların içerisinde kullanılan yangına dayanıklı kablolardır. Bu kabloların amacı alevin etkisiyle elektrik aksamlarının yer aldığı kabloların zarar görmesini engellemektir.

Binalar, metro, hastane gibi kritik önem taşıyan yapılar ve güvenlik sistemlerinin çalışmasını aksatmamak amacıyla yangın kabloları yer alır.

Yangın kabloları arasında alev geciktirici, düşük duman yoğunluklu gibi türlerin yer almasının yanı sıra en sık kullanılanı Halojensiz olan kablolardır.

Yangın Kabloları Faydaları

  • Endüstriyel binalar, metro ve hastane gibi kritik önem taşıyan binalarda iletişim ve enerji hatlarının güvenli bir şekilde çalışmasını sağlar.
  • Kabloların içeriklerinde yer alan maddeler yangının ilerlemesini engellerken sınırlamada da performans sergilemesine yardımcı olur.
  • Yangın anında iletişim ve enerjinin kesilmesini engelleyerek eksiksiz bir şekilde çalışmasını sağlar.

Yanmaz Kablolar

Günümüzde en sık kullanılan yangın kabloları arasında Halojensiz kablolar yer almaktadır. Halojen içermeyen yangın kabloları yalıtım ve kaplama malzemesi olarak flor, iyot, klor gibi malzemeler içermez. Bu özelliği sayesinde de yangın sırasında zehirli gaz yerine su ve karbondioksit oluşturur.

Alev iletmez kablolar ise Polipropilen ve Polietilen içeren kablolardır. Kolay yanmalarının yanı sıra alev kablo boyunca ilerlemeden kendi kendine sönme özelliği taşır. Yangın sırasında yandığı zamanda çok az yoğunlukta bir duman çıkar.

Alev iletmeyen kablolar halojensiz kablolarken Avrupa ve Amerika kıtalarında zorunlu olarak kullanılmaktadır.

Yangına Dayanıklı Kablo Nasıl Olmalıdır?

Kabloların üretimlerinde markalara göre değişiklik gösteren birçok farklı malzeme kullanılır. Önemli olan can ve mal güvenliği sağlamasının yanı sıra yangının kritik bir şekilde yayılmasını engellemektir. Üretimi yapılan kablolarda genellikle PVC tabanlı, Polietilen, halojensiz ve düşük yoğunluklu malzemelerin yanı sıra yangına dayanıklı olan malzemeler kullanılmalıdır.

Yangın kabloları yüksek performans sergileyerek yangın sırasında güvenlik açığı oluşmasını engellemelidir.