Floresan Aydınlatma

Floresan Aydınlatma

Floresan aydınlatma, büyük olasılıkla ofiste, okulda veya markette karşılaşacağınız çok yönlü bir aydınlatma türüdür. Akkor ve halojen ampullere kıyasla daha yüksek enerji verimliliği ve LED'lere kıyasla daha düşük fiyatı ile bilinir. Floresan aydınlatma, ışık oluşturmak için bir cam tüpün içindeki kimyasal reaksiyona bağlıdır. Bu kimyasal reaksiyon, görünmez bir UV ışığı üreten gazlar ve cıva buharının etkileşimini içerir. Bu görünmez UV ışığı, cam tüpün içini kaplayan fosfor tozunu aydınlatarak beyaz "floresan" ışık yayar.

Floresan Lambalar Nasıl Çalışır?

Her floresan tüp fosfor tozu ile kaplanmıştır. Parmağınızı tüpün içine sokup içini ovuşturursanız, pudra şekerine daldırmışsınız gibi görünür. Bu fosfor kaplama, görünmez UV ışığı tarafından uyarıldığında parlar ve gözlerimizle gördüğümüz “beyaz ışık” oluşturan parlayan fosfor tozudur. "Floresan" terimi "parlayan beyaz ışık" kalıbından gelir. Tüm floresan lambalar, atıl gazları tüm sıcaklıklarda iletken hale getirmek ve lambanın düzgün ve verimli çalışmasını sağlamak için gerekli olan çok az miktarda cıva içerir. Floresan lambaların içerdiği cıva nedeniyle, lambaları yandıktan sonra geri dönüştürmek önemlidir. Çoğunlukla floresan tüplerle aydınlatılan geniş bir odaya bakarsanız, tavandan gelen her türlü farklı rengi görme şansınız oldukça yüksektir. Bu konsepte “renk kayması” denir. Floresanların uzun süre yanması, kimyasal özelliklerin kayması ve dengesiz bir reaksiyona neden olması, floresanı bir zamanlar olduğundan daha az beyaz ve daha az parlak hale getirme olasılığını yükseltmesi demektir.

Floresan Tüp Nedir?

Floresan tüp ve dairesel lambalar tipik olarak garajlar ve dolap altı armatürleri gibi görev aydınlatması ve ticari binalardaki geniş alanların aydınlatılması için kullanılır. Floresan tüpler, ışıkların uzun süre açık olduğu alanlarda en uygun maliyetli ve verimlidir. Dolaplar ve kiler gibi ışıkların kısa süreliğine açık olduğu alanlarda daha yavaş bir ömür yaşayacaklardır. Floresan tüplerinin sık sık değiştirilmesi gerekmediğinden, ulaşılması zor alanlar için idealdir. Floresan tüpleri çeşitli şekillerde mevcuttur ve her biri belirli bir amaç için tasarlanmıştır. Tüpün veya tüplerin boyutu veya toplam yüzey alanı, ne kadar ışık ürettiğini belirler. Birçok model, pakette belirtildiği gibi kısılabilir ve diğer aydınlatma kontrolleriyle uyumludur.