Zayıf Akım Kablosu

Zayıf Akım Kablosu

Modern çağın hayat kolaylaştıran hizmetlerinden biri olan elektrik, teknolojiden ve dahi elektrikle çalışan birçok cihazdan, araçtan aktif yararlanmamızı sağlıyor. Enerji – elektrik kabloları, bu elektriğin iletilmesini sağlayan itici güçlerden biri olarak en az elektrik kadar önem taşıyor. Bu kablo türlerinden biri olan zayıf akım kablosu; 1 kv altı elektrik kullanımında çoğunlukla bina içindeki elektrik uygulamalarında kullanılan kablolardır. Binalardaki iletişimi sağlayan telefon, zil, otomat, alarm, merkezi akıllı TV, akıllı ev, interkom ve benzeri sistemlerde zayıf akım kablosu kullanılıyor.

Zayıf akım kablosu güvenli yapı, enerji verimliliği ve konforlu yaşam için gerekli kablolardan sayılıyor. Yapıların konforunu, güvenliğini artıracak sistemlerin kurulumu planlanırken kablo seçimleri de göz önünde bulundurularak hareket ediliyor. Zayıf akım kablosu, bina içi tüm sistemlerde istenilen randımanı sağladığı için tercih ediliyor. Binanın ısısından tesisat yapısının içeriğine kadar her detay hangi kablonun kullanılacağını belirleyen etkenlerdendir.

Zayıf Akım Kablosu Çeşitleri

Zayıf akım kablosu çeşitleri şöyledir;

  • Kontrol kabloları: PVC tabanlı kontrol kabloları halojensiz özelliktedir. Bina kontrol sistemlerinde tercih edilir. Yangın esnasında zehirli gaz salınımı yapmaz. Yangına dayanıklıdır, yanıcı özelliği düşüktür, çoğunlukla yangın esnasında kendi kendine söner.
  • Koaksiyel kablolar: İletkenliği oldukça yüksek olan koaksiyel kablolar, eski yıllara ait ancak günümüzde hala kullanılan bir türdür. Veri sinyallerini yüksek seviyede taşıma özelliğine sahiptir.
  • BUS kablolar: Bina otomasyonlarında kullanılır. Veri iletimini çok hızlı gerçekleştirir. Maliyeti uygun, kullanımı kolay olduğu için tercih edilir.
  • CCTV Kablolar: Bileşik kablolar olarak da bilinen CCTV kabloları, ses – görüntü – alarm sistemlerinde kullanılır. Birden fazla sisteme birden fazla veri ilettiği için bileşik kablo olarak bilinir.
  • Yangın alarm kabloları: Yangın algılama sistemlerinde kullanılır. Kendi içinde farklı türlere ayrılır.
  • Ses – görüntü kabloları: Otel, konferans, hastane, stadyum, kültür merkezi ve benzeri geniş alanlı yerlerde kullanılır.
  • Gemi – yat kabloları: Gemilerdeki elektrik panolarında kullanılır. Uluslararası sertifikaları bulunur. Denizcilikle ilgili uygulamalarda istenilen standartları karşılar.

Zayıf Akım Kablosunun Kullanım Alanları

Hastane, okul, sinema, tiyatro, konferans salonu, fabrika, havalimanı, akıllı bina, iş merkezi gibi çeşitli alanlarda zayıf akım kablosu çeşitleri kullanılır.